00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl

BARTŁOMIEJ MACIEJA WYGRAŁ VI TURNIEJ POLONII WROCŁAW
Data utworzenia: 2011-07-11 | Autor: Dorota Rzepecka | Odsłon: 3083
Prezentujemy relację pana Aleksandra Sokólskiego z Wrocławia.

Rozstawiony z numerem 1 arcymistrz Bartłomiej Macieja zwyciężył w VI Międzynarodowym Turnieju Klubu Szachowego Polonia Wrocław. Na zakończenie zmagań w centrum Wrocławia wspaniały spektakl szachowy wystawiła grupa teatralna „Cracovia Danza”. To jednak nie koniec Wrocławskiego Festiwalu Szachowego. W poniedziałek rusza jubileuszowy XX Memoriał A. Andersena.

Międzynarodowy Turniej Polonii, który w ciągu ostatnich sześciu lat zyskał sporą renomę wśród szachistów, jak zwykle miał silną obsadę. Wśród blisko stu uczestników znalazło się kilku arcymistrzów, m.in. Bartłomiej Macieja, mistrz Europy z 2002 roku. Za wygraną otrzymał on czek na 4 tys. zł oraz okazały puchar. To w nim upatrywano faworyta turnieju i Polak nie zawiódł, choć do ostatniej rundy walczył o wygraną z ukraińskim arcymistrzem Vladymirem Melaniukiem. – Nie było łatwo grać w roli faworyta. Na mecz z liderem każdy się dodatkowo mobilizuje i nie odpuszcza. Bardzo się cieszę, że udało mi się zwyciężyć – powiedział triumfator zawodów. Trzeci był Łukasz Cyborowski. Rywalizację kobiet wygrała zawodniczka Polonii Wrocław – Anna Iwanow.

W grupie B (ranking poniżej 2000 pkt.) zwyciężył Aleksander Łukasiewicz, przed Witoldem Oszczanowskim i Kamilem Puszkarkiem. Czwarta, a pierwsza wśród kobiet, była polonistka Aleksandra Dadełło. W grupie C (rywalizacja młodzieży do lat 14) kolejność na podium wyglądała następująco: 1. Franciszek Sernecki, 2. Adam Kawaler, 3. Paweł Korolewicz.

Podczas rozgrywek honorowymi gośćmi Polonii były Panie Apolonia Litwińska i Mirosława Litmanowicz, które w walce o mistrzostwo Polski przy szachownicy spotkały się… 50 lat temu. Zdobyty wówczas przez Panią Apolonię Litwińską złoty medal był pierwszym takim krążkiem wywalczonym przez wrocławiankę.

Na zakończenie turnieju w centrum miasta, na deptaku prowadzącym do Rynku, wystąpiła grupa taneczno-teatralna „Cracovia Danza”. Spektakl plenerowy pt. „Szachy” wg poematu Jana Kochanowskiego zachwycił wrocławian bajeczną scenografią, wspaniałymi kostiumami i dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach choreografią. Aktorzy zagrali na scenie przypominającej wielką szachownicę, a figury szachowe ludzkich rozmiarów najbardziej zachwyciły najmłodszych widzów.

To nie koniec Wrocławskiego Festiwalu Szachowego. W poniedziałek rusza jubileuszowy XX Memoriał Adolfa Anderssena, który potrwa dwa dni. Rozgrywki będą się toczyć w siedzibie Polonii, przy ul. Wita Stwosza 37-38.

Strona Wrocławskiego Festiwalu Szachowego – www.festiwalszachowy.eu

Wyniki:
Open A – http://www.chessarbiter.com/turnieje/2011/ti_2668/
Partie - http://festiwalszachowy.eu/index.php?a=64&l=0
Open B (do 2000) - http://www.chessarbiter.com/turnieje/2011/ti_2669/
Partie - http://festiwalszachowy.eu/index.php?a=65&l=0
Grupa C (do lat 14) - http://www.chessarbiter.com/turnieje/2011/ti_2670/
Blitz - http://www.chessarbiter.com/turnieje/2011/ti_2689/
Fot. Wojciech Zawadzki

 
Aktualnie online 1 gość