00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl

D. ŚWIERCZ MISTRZEM ŚWIATA DO LAT 20!
Data utworzenia: 2011-08-15 | Autor: Piotr Murdzia | Odsłon: 8481
W zakończonych dziś w Chennai Mistrzostwach Świata Juniorów do lat 20 Dariusz Świercz wywalczył tytuł Mistrza Świata! WIELKIE GRATULACJE!  (fotografia: źródło)


Wyniki końcowe


Wyniki końcowe turnieju kobiet

INFORMACJA PRASOWA


Bezprecedensowy sukces polskich szachów!

17-letni Dariusz Świercz idzie w ślady Kasparowa i Karpowa.

W zakończonych 15 sierpnia br Mistrzostwach Świata do lat 20 w indyjskim mieście Chennai, złoty medal zdobył polski arcymistrz Dariusz Świercz. Darek jest pierwszym Polakiem, który zdobył tytuł Mistrza Świata w 61-letniej historii tych rozgrywek. Mistrzostwo Świata do lat 20 rozpoczęło wielkie międzynarodowe kariery przyszłych Mistrzów Świata seniorów Borysa Spasskiego, Anatolija Karpowa, obecnego Króla Szachów Vishi Ananda, czy wreszcie wielkiego Garry Kasparowa.

Walka była dramatyczna, bo jeszcze przed ostatnią rundą Darek miał 0.5 pkt straty do prowadzącego w tym momencie Ormianina Roberta Howgannisjana. Ostatnia runda to remis lidera i wspaniałe zwycięstwo Darka w partii z Białorusinem Władisławem Kowalewem po 92-ruchowym maratonie. Złoty medal Dariusza Świercza był jak najbardziej zasłużony. Darek zdobył 10,5 pkt z 13 partii, co jest fantastycznym wynikiem, a w partii ze srebrnym medalistą na dwie rundy przed końcem był bliski zwycięstwa i tylko świetną grą reprezentant Armenii zdołał obronić remis.

Końcówka turnieju w wykonaniu Darka była piorunująca: 5,5 pkt z 6 możliwych. Przy ogromnym zmęczeniu pod koniec rozgrywek jest to wielkim osiągnięciem. Nic dziwnego, że tego tempa nie byli w stanie wytrzymać nawet wyżej notowani arcymistrzowie z całego świata, w tym faworyzowani Rosjanie. Finisz turnieju pokazał, że świetne przygotowanie Darka wykracza poza wspaniałe umiejętności czysto szachowe. Przygotowanie psychologiczne oraz fizyczne jest równie ważne i tu Darek także pokazał klasę.

Do sukcesu Darka, poza jego ciężką pracą, przyczynił się specjalny program szkoleniowy, który rozpoczął się w 2010 roku. Program ten połączył wysiłki rodziców, klubu Polonia Votum Wrocław oraz, dzięki współpracy z firmą Microsoft, Polskiego Związku Szachowego. Darek otrzymał środki na starty kontrolne oraz na trenerów, w tym na specjalne sesje z czołowymi trenerami świata. Nie do przecenienia jest stały nadzór nad planem szkoleń i startów ze strony klubu oraz Szefa Wyszkolenia PZSzach, Piotr Murdzię. "Jesteśmy ogromnie szczęśliwi z sukcesu Darka. To, że już w drugim roku specjalnego programu szkoleniowego PZSzach realizowanego dzięki wsparciu Microsoft polskie szachy odniosły tak spektakularny sukces, dowodzi wspaniałych możliwości polskiej młodzieży, także w informatyce i matematyce." - powiedział Jacek Murawski, Dyrektor Generalny Microsoft Polska.

Unikalny i pilotażowy program Dariusza Świercza, połączony z wejściem do czołówki szachowej naszego najlepszego zawodnika Radosława Wojtaszka, pozwoliły na uruchomienie nowego programu PZSzach realizowanego z myślą o przyszłej Polskiej Drużynie Olimpijskiej: „Wojtaszek Comarch Team”, a wspierany przez czołową polską firmę informatyczną Comarch SA. Program ten objął opieką nie tylko Radka i Darka, ale także kilka naszych nadziei szachowych. W ramach programu członkowie poza środkami na starty i szkolenia, otrzymali, dzięki specjalnym warunkom zaoferowanym przez firmę Hewlett Packard Polska, najnowszy sprzęt komputerowy, oraz możliwości korzystania z mocy obliczeniowej serwera firmy Intel. Serwer ten był ważnym elementem przygotowań do walki już podczas turnieju w Indiach.

„Pasja i pracowitość Darka, połączona ze wsparciem rodziny, warunkami stworzonymi dzięki partnerom PZSzach, oraz klubowi Polonia Votum Wrocław, dały wspaniały efekt. Wielkie podziękowania należą się trenerom-arcymistrzom: Arturowi Jakubcowi oraz Aleksandrowi Sulypie. Mam nadzieję, że przeżyjemy dzięki Darkowi jeszcze wiele wspaniałych chwil.” – powiedział szczęśliwy prezes Polskiego Związku Szachowego, Tomasz Sielicki. „Specjalne programy szkoleniowe stanowią kolejny etap rozwoju dla wybitnych absolwentów elitarnej Młodzieżowej Akademii Szachowej, która finansowana jest we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki.” – dodał prezes.

Polska ekipa wraca z mistrzostw świata 16 sierpnia o godzinie 22.40 na lotnisko Okęcie w Warszawie.


***

Dariusz Świercz, ur. 31 maja 1994 roku, jeden z najmłodszych szachistów który zdobył tytuł arcymistrza międzynarodowej federacji szachowej FIDE.
Wielokrotny Mistrz Polski i medalista Mistrzostw Świata i Europy juniorów w szachach.
Brązowy medalista MŚ do lat 20 w 2010 roku.


Biuro PZSzach


Więcej informacji:
Piotr Murdzia, Szef Wyszkolenia PZSzach
Tel 664 161 795, mail: p.murdzia@pzszach.org.pl


 
Aktualnie online 1 gość