00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl

MEJ - JESZCZE RAZ O SUKCESACH
Data utworzenia: 2011-09-25 | Autor: Piotr Murdzia | Odsłon: 2339
Tegoroczne Mistrzostwa Europy Juniorów w Albenie zakończyły się dla nas bardzo pomyślnie. Głównie za sprawą naszej trójki medalistów: Alicji Śliwickiej (złoty medal do lat 10), Jana Krzysztofa Dudy (srebrny medal do lat 14) i Marcela Kanarka (srebrny medal do lat 18). Obok tych wielkich sukcesów indywidualnych mamy jednak powód do dodatkowej radości. Otóż w klasyfikacji medalowej Polska zajęła zaszczytne, tuż za Rosją, drugie miejsce. Mało tego. Jak się po wnikliwej analizie okazuje zajęliśmy również drugie miejsce według punktacji olimpijskiej! A co to oznacza? Ano to, że w porównaniu do innych federacji mieliśmy prawie najwięcej zawodników plasujących się na miejscach 1-8 (system punktacji olimpijskiej zakłada, że za miejsce 1 nalicza się 9 punktów, za miejsce drugie - 7, 3-6, 4-5, itd.).  Świadczy to dobitnie o wielkim potencjale polskich szachistów młodego pokolenia. Na ten sukces zbiorowy zapracowali więc nie tylko wspomniani mistrzowie, ale również ich koleżanki i koledzy, którym do podium troszkę zabrakło, a których wynik nalezy uznać za bardzo udany. W grupie tych zawodników znaleźli się: Oliwia Kiołbasa - ubiegłoroczna mistrzyni Europy do lat 10 - 4 miejsce do lat 12, Agata Dwilewicz - 4 miejsce do lat 10, Agnieszka Dmochowska - 5 miejsce do lat 12 (brązowa medalistka ME z 2009 roku), Anna Iwanow - 8 miejsce do lat 16, Kacper Drozdowski - 8 miejsce do lat 16.
W pierwszej dziesiątce z Polaków znaleźli się jeszcze Krzysztof Szczurek (miejsce 9 do lat 8) i Aleksandra Lach (miejsce 10 do lat 16). O ile wynik Krzysia można uznać za zwiastun przyszłych sukcesów, o tyle występ Oli pozostawia  niedosyt. Dwie porażki na finiszu...deja vu można by rzec.

Nie sposób jednocześnie nie wspomnieć o trenerach, którzy w tych osiągnięciach mają przecież niezaprzeczalny swój udział.
Mistrzyni Europy współpracuje z Aleksandrem Kachurem, z tym samym, z którym współpracuje również Oliwia Kiołbasa. Za sukcesem Jasia, który od jakiegoś czasu tworzy trzon Wojtaszek Comarch
Teamu, stoi tytaniczna praca Leszka Ostrowskiego. Marcel Kanarek z "niejednego pieca jadł", ale bez wątpienia owocuje dawniejsza współpraca z Piotrem Mickiewiczem. (W przypadku Marcela Kanarka należy się sprostowanie. Jak mnie bowiem poinformował wicemistrz Europy, współpraca z Piotrem Mickiewiczem zakończyła się już dobrych kilka lat temu, natomiast istotny udział w sukcesie Marcela mieli GM Artur Jakubiec oraz GM Grzegorz Gajewski. Pierwszy arcymistrz towarzyszył Marcelowi na miejscu w Albenie, z drugim zaś zawodnik z Koszalina spotykał się w ostatnim czasie systemacznie podczas sesji szkoleniowych).

Malkontenci powiedzą, że jak na 53-osobową grupę zawodników reprezentujących kraj, dorobek w postaci 3 medali to mało. Pamiętajmy jednak, że nie każdy na MEJ jechał po medal. Spora część zawodników miała za cel zdobycie doświadczenia, które z pewnością zaprocentuje w przyszłości. To prawda, że kilku zawodników, na których mocno liczyliśmy, minęło się z formą. Na szczęście w Albenie znaleźli się "zmiennicy". A sukces Alicji to prawdziwa rewelacja. Nie tylko dlatego, że zdobyła złoty medal, ale również dlatego, w jakim stylu to uczyniła! Proszę obejrzeć jej partie. Szybki rozwój, konsolidacja sił, atak, ofiary i mat!

KLASYFIKACJA MEDALOWA MEJ


KLASYFIKACJA WG PUNKTACJI OLIMPIJSKIEJ

  (punktacja olimpijska od grupy 10-latków, ale i z grupą ośmiolatków nasze miejsce pozostaje takie samo)
N = ilość punktujących zawodników

 
Aktualnie online 1 gość