00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl

PODWÓJNIE ZŁOTA PRAGA
Data utworzenia: 2012-08-16 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 15216
W zakończonych dzisiaj w Pradze Mistrzostwach Europy Juniorów w szachach Polscy młodzi mistrzowie zdobyli dwa złote medale, ze wspaniałymi wynikami 8 pkt z 9 możliwych.

Jan-Krzysztof Duda wywalczył złoty medal w kategorii do lat 14, a Kacper Drozdowski okazał się najlepszy w kategorii do lat 16. Już wcześniej w tym roku obaj zawodnicy wykazywali się wysoką formą. Jan-Krzysztof wygrał międzynarodowy arcymistrzowski turniej w Ołomuńcu i zdobył pierwszą normę na arcymistrza. Jest to pierwszy przypadek w historii polskich szachów, że 14-latek wygrywa kołowy turniej międzynarodowy z normą arcymistrza. Kacper z kolei w lipcu 2012 zdobył wraz z drużyną złoty medal Drużynowych Mistrzostw Europy.

IM Duda całkowicie zdominował rywalizację wygrywając pierwsze 7 partii i gwarantując sobie zwycięstwo na rundę przed końcem. Faworyzowany Rosjanin Vladislav Artemiev został rozgromiony przez Jana-Krzysztofa w rundzie 6 w fantastycznej partii. Zdruzgotany lider listy startowej przegrał kolejną partię i zajął dopiero 9 miejsce. Cały polski świat szachów wierzył, że Jan-Krzysztof zdobędzie złoty medal i 14-latek wspaniale wytrzymał presję. Jest to kolejny wielki sukces po złotym medalu na MŚ do lat 10 w 2008 roku, oraz dwóch medalach MŚ do lat 12 w latach 2009 oraz 2010.

Walka w grupie 16-latków była bardziej zacięta. Kacper nie był faworytem do złotego medalu, a główny faworyt, mistrz Avital Boruchovsky z Izraela, wygrywał partię za partią, pokonując po drodze naszego mistrza. Avital nie wytrzymał jednak nerwowo i przegrał dwie ostatnie partie, podczas gdy FM Drozdowski pokazał stalową psychikę wygrywając w czterech ostatnich rundach i z przewagą 1 pkt zdobył Mistrzostwo Europy.

Wygrywać na zawołanie umieją tylko wielcy!” – powiedział o zwycięstwie Jana-Krzysztofa Dudy, prezes PZSzach Tomasz Sielicki.

Osiem zwycięstw i jedna porażka, bez remisów, a także wspaniała aktywna gra oznacza, że Kacper wchodzi do elity najlepszych juniorów świata. Teraz niech inni się boją” – skomentował prezes grę Mistrza Europy do lat 16.

Dziewczynom zabrakło trochę szczęścia, a może też odporności psychicznej i umiejętności. Wiele z nich do ostatniej partii walczyło o medale, ale niestety skończyło się na miejscach w czołówce. Oliwia Kiołbasa (D12) była czwarta i przegrała medal tylko dodatkową wartościowością, Aleksandra Lach (D18) piąta, Klaudia Wiśniowska (D18) siódma, a Jagoda Bieńko (D8) i Ewa Harazińska (D14) dziesiąte.

Wśród chłopców o medal do końca walczył Radek Gajek (C14) zajmując siódme miejsce, a Kamil Kozioł (C12) dziewiąte.

Kolejnym sprawdzianem naszej młodzieży będą listopadowe Mistrzostwa Świata w Mariborze.

Zachęcamy do przeczytania relacji naszego kierownika ekipy Winicjusza Drozdowskiego, która jest dostępna na stronie Akademii PZSzach.

Fotogaleria Jana Nogala

Jeszcze raz gratulujemy!!!

---------------


W dniach 17-25.08.2012 w Pradze odbędą się Mistrzostwa Europy Juniorów. Polskę reprezentować będzie liczna ekipa (59 zawodników), jednak w czołówce list startowych jest tylko kilku zawodników. Warto zwrócić uwagę na reprezentację Rosji, która do Pragi wysyła aż 187 zawodników, czyli średnio na grupę wypada prawie 16 osób! Polska, po gospodarzach którzy wystawili 157 zawodników, będzie trzecią najliczniejszą reprezentacją. Trzymamy kciuki za naszą reprezentację i mamy nadzieję, że ilość przejdzie w jakość!

Kierownikami ekipy będzie podobnie jak z rokiem ubiegłym Winicjusz Drozdowski, a zastępcą będzie Jan Nogal.

Kierownik będzie na biężąco składać raporty, uzupełniać wyniki na żywo oraz dodawać zdjęcia na stronie Akademii Szachowej.

  --> Strona Młodzieżowej Akademii Szachowej

---> Wyniki

--> Oficjalna strona Mistrzostw

 
 
Aktualnie online 3 gości