00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl

PUCHAR ŚWIATA Z UDZIAŁEM POLAKÓW
Data utworzenia: 2013-07-31 | Autor: Piotr Murdzia | Odsłon: 1899916.08

Puchar Świata z udziałem Polaków niestety dobiegł końca na drugiej rundzie. Dariusz Świercz zmierzył się z rozstawionych z numerem 4 Aleksandrem Griszczukiem (2780 ELO!). W pierwszej partii Dariusz czarnym kolorem niedokładnie rozegrał debiut co przeciwnik bezlitośnie wykorzystał. W drugiej partii Dariusz uzyskał przewagę, której niestety nie udało się zamienić w cały punkt. Niemniej jednak z tego remisu Dariusz może być zadowolony, mimo odpadnięcia z Pucharu.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
14.08.
Wczoraj byliśmy świadkami prawdziwego horroru. Dariusz Świercz musiał rozegrać ze Zvjagincewem aż 6 partii w dogrywce, aby udowodnić swoją wyższość nad rywalem. Kropkę nad i udało się postawić dopiero w szóstej partii. Gratulujemy awansu do kolejnej rundy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy. Następnym przeciwnikiem Darka będzie Aleksander Grischuk.
Niestety Radosław Wojtaszek został zmuszony do wcześniejszego powrotu do domu. Po porażce w 1 partii dogrywki nasz reprezentant nie zdołał odwrócić losu pojedynku i w drugiej partii uzyskał tylko remis.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
13.08.
W drugiej partii 1 rundy Radosław Wojtaszek i Dariusz Świercz uzyskali remisy, co oznacza, że o awans do kolejnej rundy Pucharu przyjdzie im jeszcze powalczyć w dogrywkach z tempem 25 minut na całą partię z dodawaniem 10 sekund za każde posunięcie. Wyniki dogrywek poznamy już dziś.
Niestety Jan Krzysztof Duda musiał się pogodzić z wyższością legendarnego szachisty. Z pewnością apetyt był spory, zwłaszcza po remisie w 1 partii.

Runda 1 (wyniki 2 partii)
Dariusz Świercz - V. Zvjaginsev 1/2 - 1/2
Radosław Wojtaszek – A.Fier 1/2 - 1/2
Jan Krzysztof Duda – V. Ivanchuk 0 - 1
--------------------------------------------------------------
Pierwszą  partię z 1 rundy Pucharu Świata Polacy mogą uznać za pomyślną. Wszystkie partie rozgrywane przez naszych reprezentantów kolorem czarnym zakończyły się remisem. Miejmy nadzieję, że w dzisiejszych pojedynkach kolor biały oznaczać będzie zwycięstwo i przejście do kolejnej rundy turnieju. Trzymajmy kciuki!


Runda 1 (wyniki 1 partii)
Dariusz Świercz - V. Zvjaginsev  1/2 - 1/2
Radosław Wojtaszek – A.Fier 1/2 - 1/2
Jan Krzysztof Duda – V. Ivanchuk 1/2 - 1/2

  >>> transmisja partii na żywo


W dniach 10.08-3.09.2013 w Tromso (Norwegia) odbędzie się Puchar Świata. Wśród 128 zawodników uprawnionych do udziału startuje aż 3 Polaków: GM Radosław Wojtaszek, GM Dariusz Świercz oraz GM Jan Krzysztof Duda.

Radosław Wojtaszek, lider polskich szachistów, uzyskał awans do tych zawodów na podstawie posiadanego rankingu światowego. Dariusz Świercz zakwalifikował się do Pucharu Świata dzięki wywalczeniu w roku 2011 tytułu mistrza świata do lat 20, Jan Krzysztof Duda otrzymał zaś miejsce z nominacji Prezydenta FIDE, który w ten sposób docenił najmłodszego arcymistrza w Europie.

Puchar Świata stanowi integralną część cyklu rozgrywek o tytuł indywidualnego mistrza świata. Rozgrywany jest co dwa lata systemem pucharowym. Listę startową z rankingiem 2813 otwiera Levon Aronian, reprezentant Armenii. W pierwszej rundzie Polacy zmierzą się z następującymi przeciwnikami: D. Świercz - V. Zvjaginsev (Rosja), R. Wojtaszek – A.Fier (Brazylia), JK. Duda – V. Ivanchuk (Ukraina). Największe szanse do przejścia do kolejnej rundy wydaje się posiadać R.Wojtaszek. O wiele trudniejsze zadanie posiada D.Świercz, którego przeciwnikiem jest doświadczony i silny rywal. Natomiast pojedynek młodziutkiego Dudy z Ukraińcem, zawodnikiem najwyższej klasy światowej można określić mianem pojedynku Dawida z Goliatem.

Trzymajmy kciuki!

  >>> oficjalna strona PŚ


LISTA UCZESTNIKÓW


 
 
Aktualnie online 2 gości