00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl

MISTRZOSTWA EUROPY JUNIORÓW BUDVA 2013
Data utworzenia: 2013-09-26 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 11557
 
W dniach 28.09-09.10.2013 w Budvie (Czarnogóra) odbędą się Mistrzostwa Europy Juniorów. Polskę reprezentować będzie liczna ekipa:
 ---> skład ekipy
i wyniki
  Z ekipą poleciało dwóch kierowników: Jacek Bielczyk oraz Aleksander Czerwoński.

Zawodnicy jadący na pełnym finansowaniu Związku: Kacper Drozdowski, Oliwia Kiołbasa, Alicja Śliwicka, Paweł Teclaf i Mariola Woźniak. Na częściowym finansowaniu pojadą: Klaudia Wiśniowska, Magdalena Harazińska, Sebastian Półtorak, Krzysztof Szczurek, Grzegorz Nasuta, Piotr Śnihur, Agnieszka Dmochowska, Igor Janik, Krzysztof Łukasiewicz, Milena Ślusarczyk.

Powrót nastąpi Autokarem (RAF-Trans) w dniu 9 paźdzernika po śniadaniu. W Polsce zawodnicy będą 10 paźdzernika rano. Orientacyjny czas przejazdu na trasie Budva-Katowice 20 godzin, Katowice - Warszawa 5 godzin.  W Katowicach autokar zatrzyma się na placu Młodzieży Powstańczej koło dworca PKP. W Warszawie docelowe miejsce przyjazdu Autokaru - Plac Defilad przy Pałacu Kultury

---> Strona Mistrzostw

 relacje kierowników ekipy:

01.10.2013

Pogoda zanotowała falstart, dopiero dzisiaj nie będzie lało (chyba), również zawodnicy wystartowali z opóźnieniem. W tym sensie, że przegrali w I rundzie m.in. Kacper Drozdowski i Mariola Woźniak, czyli zawodnicy na których liczymy. Z internetem też jest marnie, jest tylko w niektórych miejscach (recepcja), i też nie na okrągło (w zależności od obciążenia łączy) - wygląda na to, że wyniki znacie wcześniej od nas. Gramy w hali sportowej, jednak za ciasnej dla takiej ilości zawodników, i w szkole podstawowej (C8, C10, D8), gdzie jest jeszcze ciaśniej, opiekunów i rodziców tam nie wpuszczają w ogóle, musieli czekać na deszczu pod szkołą. Do paru zbuntowanych opiekunów wezwano policję.
Po dwóch rundach ośmiu naszych zawodników ma komplet punktów, w tym również Klaudia Wiśniowska, której początkowo wpisano porażkę. A nie było na to najmniejszych przesłanek.

 02.10.2013

Chcielibyśmy relacje z ME w Budvie podawać bogatą w ciekawe opisy gry,zwłaszcza naszych reprezentantów, Niestety warunki gry oraz przekazywane informacje, a własciwie ich brak, bardzo utrudniają obserwowanie rozgrywek. Sala grup do lat 8 i chłopców do lat 10, są absolutnie niedostępne do oglądania, a nikt, nawet rodzice, nie są wpuszczani nawet do budynku szkoły, gdzie mieszczą sie salki gry. Wywołało to szereg nerwowych, wręcz skandalicznych sytuacji, ale organizatorzy, pomimo ogólnych protestów nie potrafili poprawić tej sytuacji. Główna sala gry jest dostepna do obserwacji, ale tylko z trybun, choć i na nich niedostępnych jest kilka rzędów. Jeśli dodamy do tego fatalnie działający internet, mamy obraz chaosu organizacyjnego i informacyjnego, który na tej klasy imprezie nie powinien mieć miejsca.
Przy tak dużej, bliskiej tysiąca!, liczbie uczestników, wiele partii ma bardzo zmienny przebieg i dramatycznych zakończeń. Dla nas małym ciosem było przegranie w 3 rundzie kompletnie wygranej partii przez Klaudię Wiśniowską, a zwycięstwo dało by jej samodzielne prowadzenie w turnieju.
Klaudia bardzo przeżyła to niepowodzenie, na szczęście kolejną partię wygrała..
Pogoda się ustabilizowała (wg prognoz do soboty),a także forma części ekipy, co daje nadzieję na walkę w decydujących rundach o medale.
Po 4 rundach liderką jest w grupie D8 Czernikowska Laura z kompletem 4 zwycięstw. W grupie D12 3,5 pkt. ma Śliwicka Alicja.
15 naszych reprezentantów zdobyło 3 pkt. z 4 partii, są to:
C8 - Półtorak Sebasian, Czernek Tymon
C10- Teclaf Paweł
C14- Tomczak Mikołaj, Januszkiewicz Wojciech
C16- Gajek Radosław
C18- Nasuta Grzegorz
D10- Harazińska Magdalena
D12- Kaczmarska Joanna
D14- Kiołbasa Oliwia, Antolak Julia, Kaniewska Emilia
D16- Woźniak Mariola, Harazińska Ewa
D18- Wiśniowska Klaudia


03.10.2013

Laura na "5"

Po rozegranej piątej rundzie,mistrzostwa przekroczyły półmetek i przed jedynym dniem wolnym powoli przejaśnia sie sytuacja co do medalowych aspiracji.
Liderką ekipy i swojej grupy- D8 została Laura Czernikowska z kompletem 5 wygranych. Teraz czeka ją odparcie ataku Rosjanek, które po remisie ze sobą, tracą do Laury pół punkta.
Medalowe aspiracje zgłasza Alicja Śliwicka - D12 z dorobkiem 4,5 pkt.
Cenne 4 pkt. z 5 partii mają na koncie także:
C8- Półtorak Sebastian, Czernek Tymon
D10- Harazińska Magdalena
D14- Kiołbasa Oliwia
D16- Harazińska Ewa, Woźniak Mariola

Z nadziejami na wysokie miejsca wolny dzień spędzą także zdobywcy 3,5 pkt. z 5 partii:
C8- Mechliński Jakub
C10- Teclaf Paweł, Szczurek Krzysztof
C12- Gumularz Szymon, Psyk Radosław
C14- Tomczak Mikołaj
C16- Śnihur Piotr
C18- Drozdowski Kacper, Nasuta Grzegorz
D8- Wikar Martna
D12- Guzik Natalia
D18- Wiśniowska Klaudia

Dzień wolny zawodnicy spędzą nabierając sił przed finiszem, który będzie zapewne bardzo interesujący ze względu na wyrównany poziom w większości grup oraz rekordową ilośc uczestników mistrzostw. W Budvie Rywalizuje 1045 szachistów z 48 państw (licząc wirtualną federację Europy), Najliczniejszą - poza wszelką konkurencją - jest ekipa z Rosji, którą reprezentuje 184 zawodników! Polska z 43 zawodnikami jest trzecia pod względem liczebności. (47 zawodników reprezentuje Turcję, 40 zaś Serbię).Dzisiaj Laura grała jeszcze na drugiej szachownicy.
05.10.2013


Laura na "6"

Dziewczyny są liderkami naszej reprezentacji i mamy nadzieje, że czołowe pozycje zajmą także na mecie mistrzostw. Laura Czernikowska w grupie D8 wygrała ważną partię z Rosjanką i z kompletem 6 zwycięstw będzie broniła pierwszej pozycji.
W grupie D16 Mariola Woźniak i Ewa Harazińska mają po 5 pkt. i zajmują 2-3 lokaty.
Alicja Śliwicka z 5 pkt. dzieli 2 lokatę w grupie D12.
Co ciekawe dorobek 4,5 pkt. z 6 mają jedynie chłopcy:
C8 - Czernek Tymon
C10- Szczurek Krzysztof
C12- Gumularz Szymon, Psyk Radosław
C14- Tomczak Mikołaj
C16- Śnihur Piotr

Od dzisiaj, tj, od 7 rundy (dopiero) organizatorzy zdecydowali się poprawić nieco fatalną sytuację związaną z salą gry grup D8, C8, C10, grających w małych salkach szkoły pobliskiej, głównej hali gry. Dotychczas, co spotkało się z ogólnym oburzeniem, protestami, a nawet interwencją policji(!), opiekunowie i rodzice musieli oczekiwać na podopiecznych poza obrębem szkoły. W praktyce oznaczało to wielogodzinne oczekiwania na pobliskim szkolnym boisku, co zwłaszcza, przy padającym deszczu było niezwykle trudne i upokarzające.
Teraz rodzicom ( dlaczego dopiero po tygodniu!) udostępniono salę stołówki pobliskiej ( ok. 100m) innej szkoły, a dzieci, które skończą swoje partie, będą przez organizatorów przyprowadzane do opiekunów i "oddawane" w ich ręce.
Pogoda w Budvie znacznie sie zachmurzyła, ale mamy nadzieje, że na turniejowych salach dla naszych reprezentantów wyjdzie słońce...

06.10.2013

Laura broni pozycji liderki

W 7 rundzie ME w Budvie Laura Czernikowska zremisowała swoją partię z kolejną rywalką z Rosji i z 6,5 pkt. z 7 partii prowadzi w grupie D8.
Przed ostanimi dwiema rundami mistrzostw, największe szanse na medalowe pozycje zachowali:
C8 - Czernek Tymon - 5,5
C10- Szczurek Krzysztof - 5,5
- Teclaf Paweł - 5
C18- Drozdowski Kacper - 5
D10- Harazińska Magdalena - 5
D12- Śliwicka Alicja- 5
Kucharska Honorata-5
D14- Kiołbasa Oliwia -5
Marczuk Anna -5
D16- Harazińska Ewa - 5,5
- Woźniak Mariola - 5

Teoretycznie mamy ponad 10 szans na podium, ale o wszystkim zadecyduje "rzut na taśmę", napięcie rośnie, nadzieje pozostają.

07.10.2013

Złoty laur blisko!

Na 1045 zawodników reprezentujących 48 federacji jest tylko 36 medali, a to oznacza, że wiele ekip wyjedzie z Czarnogóry bez żadnego medalu. A tymczasem o krok od pełnego sukcesu jest Laura Czernikowska, która w grupie D8, po zwycięstwie w 8 rundzie z 7,5 pkt. na koncie ma cały punkt przewagi nad drugą zawodniczką w tabeli.
Medale w przypadku sukcesu w ostatniej rundzie zdobędą także:
Czernek Tymon C8 z 6,5 pkt. oraz
Woźniak Mariola D16 z 6 pkt, zajmujący przed ostatnią rundą 4 lokaty
Matematyczne szanse na wysokie lokaty, nawet na medale mają w przypadku sukcesu w ostatniej rundzie zachowali także:
D10- Harazińska Magdalena - 6 pkt
C10- Szczurek Krzysztof - 6
Teclaf Paweł - 5,5
C14 - Tomczak Mikołaj - 5,5
C16 - Gajek Radosław -5,5
D16 - Harazińska Ewa -5,5
D18- Drozdowski Kacper - 6
Mamy nadzieję, że spora część naszych szans zmaterializuje się w jutrzejszej, decydującej 9 rundzie.

08.10.2013


Medale dziewcząt !
Finałowa runda mistrzostw juniorów w Budvie, zgodnie z oczekiwaniami okazała się dramatyczna i zadecydowała o podziale medali.
Laura Czernikowska, pomimo niepowodzenia, utrzymała pierwszą lokatę i z 7,5 pkt. wywalczyła złoty medal! Duży sukces młodej zawodniczki i jej trenera Pawła Sygulskiego.
Błyskawicznie wygrała swoją partię Mariola Woźniak w grupie D16, co zadecydowało o jej awansie z 7 pkt. na 2 miejsce i srebrnym medalu! Z Mariolą zasłużenie sukces dzieli trener Marian Twardoń.
Znakomitą partię w ostatnej rundzie wygrała z Rosjanką Klaudia Wiśniowska w grupie D18, i z 6,5 pkt. podzieliła 3 - 4 miejsce - niestety wartościowanie okazała się korzystne dla Iriny Barejewej..
O pewnym pechu może mówić również znakomicie grający Krzysztof Szczurek, który w grupie C10, zdobył 7 pkt, dzielił 2-7 miejsce, ale dodatkową punktacją został sklasyfikowany na 6 miejscu.
Niewątpliwie za pozytywny można uznać występ większości naszych reprezentantów - najlepsze wyniki:
D8 - Czernikowska Laura - 7,5 pkt. - 1m.
C8 - Czernek Tymon - 6,5 pkt. - 7m.
D10- Harazińska Magdalena - 7 pkt.--5m.
C10- Teclaf Paweł - 6 pkt. - 22m.
C12- Gumularz Szymon - 6 pkt. - 20m.
D12- Kucharska Honorata - 6 pkt. - 13m.
C14 - Tomczak Mikołaj - 6,5 pkt. - 10m.
D14 - Kiołbasa Oliwia- 6 pkt. - 11m.
Marczuk Anna - 6pkt. - 14m.
C16- Woźniak Mariola - 7pkt. - 2m.
Harazińska Ewa - 6 pkt. - 9m.
C18 - Drozdowski Kacper - 6,5 pkt. - 7m.
D18 - Wiśniowska Klaudia - 6,5 pkt. - 4m.

Organizacyjnie impreza była dosyć trudna i uciążliwa dla uczestników, ale nie są proste mistrzostwa przy udziale 1043! grających z 48 federacji!
Najwięcej medali zdecydowanie wywalczyła Rosja (15), w tej kwalifikacji nasza ekipa zajęła za Rosją, Azeberdżanem, 3-4 lokatę z Izraelem.

 W dniach 25-26.09.2013 rozgrywane były także Mistrzostwa w szachach szybkich i błyskawicznych. Z Polski grała czwórka zawodników: Radosław Psyk, Jakub Mechliński, Aleksandra Tarnowska oraz Paweł Kozłowski.
W turnieju szachów szybkich złoty medal zdobył Jakub Mechliński (grupa do lat 8)

 ---> Wyniki Mistrzostw Europy w Szachach Błyskawicznych
---> Wyniki Mistrzostw Europy w Szachach Szybkich

 
 
Aktualnie online 1 gość