00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl

JAN-KRZYSZTOF DUDA ARCYMISTRZEM!
Data utworzenia: 2013-10-08 | Autor: Dorota Rzepecka | Odsłon: 3982
 Polski Związek Szachowy z ogromną radością informuje,  że obradujący w Tallinie 84 Kongres Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE), w dniu 7 października 2013 zatwierdził tytuł ARCYMISTRZA SZACHOWEGO dla Jana-Krzysztofa Dudy, piętnastoletniego zawodnika Wojtaszek Comarch Team, słuchacza Młodzieżowej Akademii Szachowej i reprezentanta Polski na Drużynowe Mistrzostwa Europy 2013 w reprezentacji Nadziei Olimpijskich.

Talent, pracowitość i charakter

Urodzony w 1998 r. w Krakowie Jan-Krzysztof Duda, reprezentant MKS MOS Wieliczka, już w wieku dwunastu lat prezentował się jako utalentowany zawodnik o wielkim sportowym charakterze, marzący o najwyższych laurach i gotowy zarówno do walki z najsilniejszymi przeciwnikami, jak i do systematycznej ciężkiej pracy na poczet przyszłych sukcesów. Gdy wrócił do kraju z brązowym medalem Mistrzostw Świata Juniorów do lat 12, niechętnie przyjmował gratulacje, mówiąc: - Przecież pojechałem po złoto! Powołanie do powstającego zespołu talentów Wojtaszek Comarch Team było decyzją oczywistą.

Brązowy medal z Mistrzostw Świata Juniorów w 2010 r. – tuż przed utworzeniem Wojtaszek Comarch Team

Lawina sukcesów w szachach juniorskich

2011 rok był przełomem w historii polskich szachów. Tego roku został powołany zespół wybitnych talentów, złożony z utytułowanych zawodników z Radosławem Wojtaszkiem na czele oraz młodych wybijających się szachistów. Trzynastoletni Jan-Krzysztof Duda był wśród nich najmłodszy.

Gwiazdy Wojtaszek Comarch Team:
Dariusz Świercz, Jan-Krzysztof Duda, Radosław Wojtaszek i Aleksandra LachWszechstronne finansowe, organizacyjne i merytoryczne wsparcie, jakie dało Dudzie członkostwo w Wojtaszek Comarch Team, szybko zaczęło przynosić efekty. Talent młodego zawodnika mógł rozkwitnąć dzięki współpracy z najlepszymi specjalistami w kraju: wybitnym trenerem Leszkiem Ostrowskim, szkoleniowcami Młodzieżowej Akademii Szachowej oraz kolegami z Wojtaszek Comarch Team – arcymistrzami Kamilem Mitoniem i Radosławem Wojtaszkiem. Kontynuowali oni dzieło kształtowania umiejętności i talentu Dudy, z powodzeniem rozpoczęte przez Andrzeja Irlika.


Wkrótce Duda zdobył kolejny medal mistrzostw Europy, tym razem w wyższej kategorii wiekowej. Okazało się też, że na krajowych zawodach nie ma już konkurencji w swojej grupie wiekowej i zamiast rywalizować z rówieśnikami, gra i wygrywa z osiemnastolatkami!

Jan-Krzysztof Duda – wicemistrz Europy do lat 14, Albena 2011


Podwójne złoto dla Wojtaszek Comarch Team: Aleksandra Lach
i Jan-Krzysztof Duda - Mistrzowie Polski Juniorów do lat 18 w 2012 r.


Złota Praga!
Jan Krzysztof Duda na najwyższym podium Mistrzostw Europy Juniorów do lat 14 w 2012 r.

Wschodząca gwiazda

2012 i 2013 rok to walka o arcymistrzowski tytuł. Pierwsza norma pochodzącego z Małopolski mistrza padła w 2012 na turnieju w Ołomuńcu, druga w 2013 – na turnieju kołowym w Budapeszcie, a trzecia i ostatnia – na Indywidualnych Mistrzostwach Europy w Legnicy w maju 2013. Chęć i gotowość rywalizacji z najsilniejszymi polskimi zawodnikami Duda potwierdził, startując z powodzeniem w rozgrywkach Ekstraligi na I szachownicy oraz w Indywidualnych Mistrzostwach Polski.

Tego roku wybitny talent Jana-Krzysztofa Dudy został zauważony na arenie międzynarodowej. W 2013 roku młody zawodnik dostał zaproszenie od Prezydenta Międzynarodowej Federacji Szachowej do udziału w Pucharze Świata, w gronie najlepszych szachistów świata. Już w pierwszej rundzie trafił na arcymistrza Wasyla Iwańczuka – byłego mistrza Europy w szachach. Duda wprawdzie mecz przegrał, lecz zakończona remisem po dramatycznym przebiegu pierwsza partia była sensacją turnieju, transmitowaną i komentowaną przez cały świat szachowy, zachwycony twardą walką młodego zawodnika ze sławnym i utytułowanym przeciwnikiem. Nazwisko Dudy stało się tego dnia rozpoznawalne w całym szachowym świecie.

Jan-Krzysztof Duda podczas Pucharu Świata w Tromso

Obradujący w Tallinie Kongres Międzynarodowej Federacji Szachowej 7 października br. zatwierdził Dudzie najwyższy szachowy tytuł. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


 
Aktualnie online 2 gości