00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR

Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowej strony

PZSzach pod adresem pzszach.pl


Numer 0/2010 - Newsletter Polskiego Związku Szachowego - 3.05.2010 r.

SŁOWO WSTĘPNE
Newsletter PZSzach - nowa inicjatywa Polskiego Związku SzachowegoSzanowni Państwo,

Oddajemy w Wasze ręce zerowy numer "Newslettera PZSzach" z prośbą o przesyłanie komentarzy i uwag na adres:
biuro@pzszach.org.pl.
Pierwszy oficjalny numer Newslettera planujemy udostępnić do końca czerwca br., a kolejne publikować nie rzadziej niż raz na 2 miesiące. Zamierzamy też umożliwić jego subskrypcję bezpośrednio z naszej strony internetowej - www.pzszach.org.pl. W planach mamy także inne inicjatywy wykorzystujące najnowocześniejsze technologie teleinformatyczne, jak np. digitalizację materiałów szkoleniowych wydanych przez PZSzach, bo w ten sposób będziemy w stanie dużo skuteczniej promować treści związane z grą w szachy niż do tej pory.

Życzę przyjemnej lektury!

Tomasz Sielicki
Prezes Polskiego Związku SzachowegoO TYM SIĘ MÓWI
Noc Muzeów
Impreza poświęcona historii szachów w połączeniu z symultaną szachową rozegraną przez świeżo upieczoną arcymistrzynię Karinę Szczepkowską-Horowską, odbędzie się w ramach Nocy Muzeów 15 maja 2010 r. w godz. 20-24 w Warszawie w pałacu Pod Blachą przy Pl. Zamkowym 2.

[czytaj więcej]


KADRA
Powołano Kadrę Narodową Kobiet i Mężczyzn na 2010 r.

Po korekcie po styczniowych Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Kadrze Narodowej Kobiet znalazły się: Monika Soćko, Iweta Rajlich, Jolanta Zawadzka, Joanna Majdan, Joanna Dworakowska, Beata Kądziołka i najmłodsza Klaudia Kulon (18 lat).
Do Kadry Narodowej Mężczyzn zostali natomiast powołani: Mateusz Bartel, Radosław Wojtaszek, Michał Krasenkow, Bartosz Soćko, Tomasz Markowski oraz Bartłomiej Macieja.


[czytaj więcej]


MISTRZOSTWA, MISTRZOSTWA...
Monika Soćko brązową medalistką Mistrzostw Europy Kobiet

Wspaniale spisała się aktualna mistrzyni Polski Monika Soćko (KSz HetMaN Szopienice Katowice) na rozegranych w Rijece w marcu 2010 r. Indywidualnych Mistrzostwach Europy Kobiet, zajmując w nich trzecie miejsce. To pierwszy taki sukces polskich szachistek w imprezach rangi mistrzowskiej od 1935 r., kiedy to srebrny medal w mistrzostwach świata wywalczyła Regina Gerlecka.Na zdjęciu: medalistki ME Kobiet w szachach na 2010 r. - Wiktoria Cmylite (Łotwa), Pia Cramling (Szwecja) i Monika Soćko (Polska).Bardzo dobrze wypadła też Iweta Rajlich (KSz Polonia Wrocław), która, zajmując 14. miejsce, wraz z Moniką uzyskała awans do finałów MŚ Kobiet w 2012 r. Zawody wygrała 50-letnia Pia Cramling (Szwecja) przed Wiktorią Cmilyte (Łotwa).
Wśród mężczyzn awans do Pucharu Świata wywalczył z Polaków jedynie Bartosz Soćko (KSz HetMaN Szopienice Katowice), zajmując 28. miejsce. Mistrzem Europy został 19-letni Jan Nepomniaszczyj Rosja), wyprzedzając Baadura Dżobawę (Gruzja) i Artioma Timofiejewa (Rosja).


[czytaj więcej]

Monika Soćko i Mateusz Bartel mistrzami Polski w szachach

W Mistrzostwach Polski, które odbyły się w Warszawie w dniach 9-17 stycznia 2010 r., w konkurencji kobiet zwyciężyła Moniko Soćko (KSz HetMaN Szopienice Katowice) przed Iwetą Rajlich i Jolantą Zawadzką (obie KSz Polonia Wrocław).


Od lewej: Joanna Makowiecka, członek Zarządu Budimeksu, głównego sponsora mistrzostw, Iweta Rajlich, Monika Soćko i Jolanta Zawadzka.

W konkurencji mężczyzn zwyciężył Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław) przed Radosławem Wojtaszkiem (MTS Kwidzyn) i, co było dużą niespodzianką, Jackiem Gdańskim (KSz HetMaN Szopienice Katowice).


 

Od lewej: Radosław Wojtaszek, Tomasz Treider, wiceprezes ENEA SA, głównego sponsora mistrzostw, Mateusz Bartel, Jacek Gdański.

Szczegółowe wyniki na stronie MP 2010.


[czytaj więcej]

MP do 16 i 18 lat
Mistrzami Polski do 18 lat zostali Klaudia Kulon (AKSz Hetman - Polityka Koszalińska Koszalin) i Marcin Sieciechowicz (UMKS Na pięterku Poznań).Mistrzami Polski do 16 lat zostali Aleksandra Zmarzły (ASSz Miedź Legnica) i Marcin Krzyżanowski (MKS Polonia Warszawa).


Zawody odbyły się w Karpaczu w dniach 6-14 kwietnia 2010 r. Na zdjęciu powyżej Marcin siedzi po lewej stronie szachownicy.

[czytaj więcej]

MP do 12 lat i Puchar Polski do 10 lat
Mistrzami Polski do 12 lat zostali Mariola Woźniak (KKSz Kraków) i Filip Delekta (KSz Stilon Gorzów Wlkp.).
 


Puchar Polski do 10 lat zdobyli Oliwia Kiołbasa (LKS Augustiovia Augustów) i Kacper Grela (KSz Polonia Wrocław).


Zawody odbyły się w Wiśle w dniach 19-28 marca 2010 r. Na zdjęciu powyżej Oliwia siedzi po prawej stronie szachownicy.
[czytaj więcej]

MP Przedszkolaków (do lat 7)
Dziewczynki:
1. Marta Mucha, 8 pkt., UKS przy SP 8 Chrzanów
2. Katarzyna Gębal, 7 pkt., Przedszkole 12 Mysłowice
3. Edyta Wysocka, 7 pkt., KSz. Javena Hańcza Suwałki
Szczegółowe wyniki

Chłopcy:
1. Daniel Sanz Wawer, 9 pkt., UKS Czternastka Ursus Warszawa
2. Paweł Teclaf, 7,5 pkt., KKS Ormuzd Kartuzy

3. Wojciech Golenia, 7 pkt., MKS MOS Wieliczka
Szczegółowe wyniki

Zawody odbyły się w Sielpi w dniach 23-25 kwietnia 2010 r.NORMY, TYTUŁY, WYRÓŻNIENIA
Nowi arcymistrzowie i mistrzowie międzynarodowiFIDE przyznało tytuły międzynarodowe następującym polskim szachistom:
- tytuł arcymistrzyni:
Karinie Szczepkowskiej-Horowskiej (na zdjęciu)
-
tytuł arcymistrza: Rafałowi Antoniewskiemu (pod warunkiem dostarczenia wymaganych dokumentów)
-
tytuł mistrza międzynarodowego: Marcinowi Sieciechowiczowi i Marcinowi Krzyżanowskiemu (w przypadku tego drugiego pod warunkiem uzyskania rankingu co najmniej 2400)
- tytuł sędziego klasy międzynarodowej (IA):
Zbigniewowi Pydzie


[czytaj więcej]


Z KRAJU I ZE ŚWIATA
Turniej na Wyspach Kanaryjskich: zwycięstwo Kamila Mitonia


Arcymistrz Kamil Mitoń zwyciężył w otwartym turnieju w hiszpańskiej miejscowości San Cristóbal de La Laguna położonej na Wyspach Kanaryjskich, który odbył się w dniach 4-11 kwietnia 2010 r. Na dystansie 9 rund Polak zgromadził 7 punktów wygrywając 5 partii i 4 remisując. Z tą samą ilością punktów turniej ukończyło jeszcze 5 innych zawodników, w tym także arcymistrz Bartłomiej Heberla, ale wszyscy oni musieli uznać wyższość Mitonia z uwagi na gorszą punktację pomocniczą. Szczegółowe wyniki na stronie turniejowej.

Capelle la Grande: sukcesy Polaków

Do bardzo udanych należy uznać występ polskiej reprezentacji na turnieju Cappelle la Grande, który odbył się w dniach 13-20 luty 2010 r. Świetne wyniki osiągnęli arcymistrzowie Marcin Dziuba (9. miejsce i uzyskany ranking 2686) oraz Grzegorz Gajewski (14. miejsce i 2678).


Na zdjęciu: Marcin Dziuba i Grzegorz Gajewski


Najbardziej cieszy jednak świetny występ naszej młodzieży – Kamil Dragun, Marcin Sieciechowicz i Marcin Krzyżanowski uzyskali normy na mistrza międzynarodowego.


[czytaj więcej]

First Saturday: Iweta Rajlich na 5. miejscu w męskim turnieju
IM Iweta Rajlich (2459) zajęła 5. miejsce w silnym 2-kołowym turnieju First Saturday w Budapeszcie, którego średni ranking uczestników wyniósł 2481. Jej wynik to 4,5 pkt z 10 partii. W turnieju zwyciężył IM Laszlo Gonda (Węgry), który zdobywając 7 pkt. uzyskał normę na arcymistrza. Szczegółowe wyniki na stronie turniejowej.

14. Neckar-Open: norma IM Michała Bartla
Świetny wynik uzyskał w 14. Neckar-Open (1-5 kwietnia 2010 r.) Michał Bartel, brat aktualnego mistrza Polski - Mateusza. Będąc rozstawionym ze 112 numerem startowym ostatecznie zajął 16. miejsce, uzyskując normę na mistrza międzynarodowego. GM Michał Olszewski zajął 20. miejsce, a GM Marcin Dziuba - 25. (wszyscy po 6,5 pkt z 9). Pierwsze miejsce zdobył Argentyńczyk GM Pablo Laufente, wyprzedzając Niemca Markusa Lammersa i Holendra IM Davida Miedemę - wszyscy po 7,5 pkt. z 9 partii.

Zobacz pełne wyniki

Świercz - Mowsesjan: 0,5:3,5 w szachach klasycznych, 2:2 w szachach szybkich

Zorganizowany pod koniec lutego 2010 r. we Wrocławiu mecz pomiędzy Dariuszem Świerczem (2488), a Sergiejem Mowsesianem (2708) w szachach klasycznych zakończył się zdecydowanym zwycięstwem Słowaka 3,5:0,5. Najmłodszy polski arcymistrz dużo lepiej spisał się w pojedynku rozgrywanym tempem przyśpieszonym remisując 2:2.

 

Na zdjęciu: Sergiej Mowsesian i Dariusz Świercz.


Mecz został zorganizowany w ramach dwuletniego programu szkoleniowego dla Dariusza Świercza, opracowanego przez PZSzach i klub Polonia Wrocław przy współudziale rodziców zawodnika. Zapisy wszystkich partii na stronie Polonii Wrocław.

ŚWIERSZ - MOWSESJAN
4 partia meczu w szachach szybkich
Wrocław, luty'2010

 
 
27. ?

[czytaj więcej]


SOLVING
Wyniki i kadra solverowców na 2010 r.

II Puchar Świata (6-7.02.10, Moskwa)

1. GM Piotr Murdzia - 86,5 (na 120)

2. GM Georgy Jevseev (RUS) - 80,5

3. IM Aleksandr Bulavka (BLR) – 76,75

 

Międzynarodowe Mistrzostwa Wielkiej Brytanii (20.02.10, Oakham)

1. GM Jonathan Mestel, (GBR) - 57,75 (na 65 możliwych)

2. IM David Friedgood (GBR) - 56,75

3. GM Piotr Murdzia (POL) – 55.


Międzynarodowe Mistrzostwa Polski (6-7.03.10, Łowicz):

 

1. GM Piotr Murdzia (POL) – 85,3 (na 90 możliwych)

2. IM Michal Dragoun (CZE) – 67

3. FM Kacper Piorun (POL) – 66

 

4. IM Bogusz Piliczewski (POL) – 61,5

8. Aleksander Miśta (POL) – 56

17. FM Piotr Górski (POL) – 41,3

Kadra narodowa na 2010 r.

1. Piotr Murdzia

2. Kacper Piorun

3. Piotr Górski

4. Bogusz Piliczewski


[czytaj więcej]


HISTORIA
Jubileusz 75-lecia Mistrzostw Polski Kobiet w Szachach

W bieżącym roku mija 75. rocznica pierwszych Mistrzostw Polski Kobiet w Szachach. Pionierką, która stanęła na najwyższym podium zawodów rozegranych w 1935 r. była Regina Gerlecka, bezspornie najlepsza nasza zawodniczka okresu międzywojennego ubiegłego wieku. W tym samym roku Regina Gerlecka zdobyła także tytuł wicemistrzyni świata kobiet.

 

Dla uczczenia jubileuszu PZSzach, siłami Tomasza Lissowskiego (przewodniczącego Komisji Historycznej PZSzach) i Doroty Rzepeckiej, przygotował po polsku i po angielsku wystawę poświęconą historii polskich szachów kobiecych, która była eksponowana podczas styczniowych rozgrywek o mistrzostwo kraju, a następnie podczas kwietniowych mistrzostw Polski juniorów do 16 i 18 lat w Karpaczu oraz majowej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży do lat 14 w Sękocinie.

 Na zdjęciu: Autor wystawy, Tomasz Lissowski, na tle 2 planszy w wersji angielskiejZARZĄD i BIURO PZSZACH
Umieszczanie reklam na stronie internetowej PZSzach: www.pzszach.org.pl

Od lutego 2010 r. istnieje możliwość umieszczania reklam (banerów oraz linków sponsorowanych) na stronie internetowej PZSzach www.pzszach.org.pl. Cennik można znaleźć w zakładce www.pzszach.org.pl/reklamy. Oferty współpracy prosimy przesyłać do Wojciecha Przybylskiego: w.przybylski@pzszach.org.plKSIĄŻKI
Krystyna Radzikowska


Wydawnictwo Penelopa wydało książkę
autorstwa Mirosławy Litmanowicz, poświęconą wielokrotnej mistrzyni Polski w szachach, arcymistrzyni Krystynie Radzikowskiej.


BIURO PZSZACH
Zmiany, zmiany...

Z końcem lutego 2010 r. zakończyła się zapowiadana wcześniej reorganizacja Biura PZSzach.
Nowym Dyrektorem Biura został Wojciech Gryciuk (od 1 marca 2010 r.),
Szefem Wyszkolenia – Piotr Murdzia (od 1 października 2009 r.),
Specjalistą ds. Organizacji – Dorota Rzepecka (od 1 lutego 2010 r.),
a Specjalistą ds. Promocji – Wojciech Przybylski (od 1 lutego 2010 r.).
Pracująca od 11 lat w PZSzach Barbara Szenborn-Dańczak awansowała na stanowisko Głównej Księgowej.


[czytaj więcej]


KALENDARZ PZSZACH
Turnieje krajowe – kwiecień/maj 2010
25.04-2.05 - Międzynarodowe Mistrzostwa Małopolski - Kraków

30.04-3.05 - Puchar Polski Juniorów do lat 8 - Międzyzdroje

1.05-8.05 - Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (MP do 14 lat) - Sękocin k/Warszawy

8.05 - Konferencja "Szachy w szkole" - Warszawa (Białołęka)


10-16.05 - III sesja Akademii Szachowej, grupa intensywnego szkolenia - Zakopane

23.05 - Królewski Gambit Radomia

29-30.05 - Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski w blitzu - Myślibórz


Turnieje zagraniczne – kwiecień/maj 2010
21.04-12.05 - Mecz o mistrzostwo świata Anand - Topałow (Sofia, Bułgaria)

23.04-6.05 - Grand Prix FIDE Kobiet (Nalchik, Rosja)


Branżowe Mistrzostwa Polski 2010
PZSzach podjął działania mające na celu opracowanie kalendarza Branżowych Mistrzostw Polski w Szachach na 2010 rok. W załączeniu wykaz imprez zgłoszonych przez organizatorów.


[czytaj więcej]

NEWSLETTER POLSKIEGO ZWIĄZKU SZACHOWEGO. Ukazuje się od 2010 r. Co dwa miesiące najświeższe informacje dotyczące szachów i środowiska szachowego. Pisz do nas na adres: biuro@pzszach.org.pl

Newsletter - rozwinięcie:


Noc Muzeów
Impreza poświęcona historii szachów w połączeniu z symultaną szachową rozegraną przez świeżo upieczoną arcymistrzynię Karinę Szczepkowską-Horowską, odbędzie się w ramach Nocy Muzeów 15 maja 2010 r. w godz. 20-24 w Warszawie w pałacu Pod Blachą przy Pl. Zamkowym 2.

W programie Nocy Muzeów z szachami m.in.:

20.00 – koncert muzyki hiszpańskiej

21.00 – wykład Tomasza Lissowskiego na temat historii 600-letniej figurki szachowej oraz innych eksponatów archeologicznych wykopanych na dziedzińcu pałacu

21.45 – uroczyste wręczenie nagrody i certyfikatu świeżo upieczonej arcymistrzyni Karinie Szczepkowskiej-Horowskiej

22.00 - symultana szachowa z udziałem Kariny Szczepkowskiej-Horowskiej oraz spotkanie przy szachownicy z Małgorzatą Wojciechowską, członkiem ścisłego kierownictwa banku City Handlowy, a także 10. zawodniczki Mistrzostw Świata Juniorek w Szachach w 1990 r.

Z powodu ograniczonej liczby miejsc (120) w celu odebrania zaproszenia prosimy wszystkich zainteresowanych o zgłaszanie się do recepcji Zamku Królewskiego (tel. 22 355 51 70) lub do PZSZach (tel. 22 841 41 92, e-mail: biuro@pzszach.org.pl).


[powrót]


Powołano Kadrę Narodową Kobiet i Mężczyzn na 2010 r.

Po korekcie po styczniowych Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Kadrze Narodowej Kobiet znalazły się: Monika Soćko, Iweta Rajlich, Jolanta Zawadzka, Joanna Majdan, Joanna Dworakowska, Beata Kądziołka i najmłodsza Klaudia Kulon (18 lat).
Do Kadry Narodowej Mężczyzn zostali natomiast powołani: Mateusz Bartel, Radosław Wojtaszek, Michał Krasenkow, Bartosz Soćko, Tomasz Markowski oraz Bartłomiej Macieja.


Kadry Narodowe Kobiet i Mężczyzn od kilku lat kształtują się, poza nielicznymi wyjątkami, podobnie. Wśród kobiet prym wiodą zdecydowanie Monika Soćko oraz Iweta Rajlich, za którymi podąża Jolanta Zawadzka, wciąż jednak ustępując bardziej doświadczonym koleżankom. Joanna Majdan w dalszym ciągu nie potrafi się wspiąć powyżej poziomu 2400, który jest przepustką do światowych szachów. Z kolei Joanna Dworakowska przechodzi ostatnio duży spadek formy. Na horyzoncie nie widać jednak zawodniczek młodego pokolenia, które w najbliższej przyszłości mogłyby im zagrozić.

Jeśli chodzi o mężczyzn, to w dalszym ciągu nie potrafią oni przekroczyć poziomu 2700 i wygląda na to, że nie prędko tak się stanie. Na czoło listy rankingowej wśród Polaków wysunął się Radosław Wojtaszek, bez wątpienia zawodnik z największym potencjałem rozwoju w chwili obecnej. Powoli rusza do ataku młode pokolenie: 16-letni Dariusz Świercz i 19-letni Kacper Piorun, i chyba właśnie w nich należy upatrywać następców naszej obecnej czołówki krajowej. (pm)

 

 

Kadra Narodowa Kobiet na 2010 rok
1. Monika Soćko - 2465 -
KSz "HetMaN Szopienice" Katowice
2. Iweta Rajlich - 2459 - KSz Polonia Wrocław
3. Jolanta Zawadzka - 2404 - KSz Polonia Wrocław
4. Joanna Majdan - 2364 - AKSz "Hetman-Politechnika Koszalińska" Koszalin
5. Joanna Dworakowska - 2356 -
KSz "HetMaN Szopienice" Katowice
6. Beata Kądziołka -  2311 - K
Sz Stilon Gorzów Wlkp.
7.
Klaudia Kulon (18 lat) - 2226 - AKSz "Hetman-Politechnika Koszalińska" Koszalin


Kadra Narodowa Mężczyzn na 2010 rok
1. Mateusz Bartel - 2634 - KSz Polonia Wrocław

2. Radosław Wojtaszek - 2660 - MTS Kwidzyn
3. Michał Krasenkow - 2652 - KSz Stilon Gorzów Wlkp.
4. Bartosz Soćko - 2637 -
KSz "HetMaN Szopienice" Katowice
5.
Tomasz Markowski - 2627 - KSz "Odrodzenie” Kożuchów
6. Bartłomiej Macieja - 2625
- KSz Polonia Warszawa[powrót]


Monika Soćko brązową medalistką Mistrzostw Europy Kobiet

Wspaniale spisała się aktualna mistrzyni Polski Monika Soćko (KSz HetMaN Szopienice Katowice) na rozegranych w Rijece w marcu 2010 r. Indywidualnych Mistrzostwach Europy Kobiet, zajmując w nich trzecie miejsce. To pierwszy taki sukces polskich szachistek w imprezach rangi mistrzowskiej od 1935 r., kiedy to srebrny medal w mistrzostwach świata wywalczyła Regina Gerlecka.Na zdjęciu: medalistki ME Kobiet w szachach na 2010 r. - Wiktoria Cmylite (Łotwa), Pia Cramling (Szwecja) i Monika Soćko (Polska).Bardzo dobrze wypadła też Iweta Rajlich (KSz Polonia Wrocław), która, zajmując 14. miejsce, wraz z Moniką uzyskała awans do finałów MŚ Kobiet w 2012 r. Zawody wygrała 50-letnia Pia Cramling (Szwecja) przed Wiktorią Cmilyte (Łotwa).
Wśród mężczyzn awans do Pucharu Świata wywalczył z Polaków jedynie Bartosz Soćko (KSz HetMaN Szopienice Katowice), zajmując 28. miejsce. Mistrzem Europy został 19-letni Jan Nepomniaszczyj Rosja), wyprzedzając Baadura Dżobawę (Gruzja) i Artioma Timofiejewa (Rosja).


Po kilkudziesięciu latach posuchy wreszcie Polska reprezentantka osiągnęła wielki sukces indywidualny w najważniejszych po MŚ rozgrywkach wśród kobiet, zdobywając brązowy medal. Czekaliśmy na taki sukces aż 75 lat, po tym jak w 1935 r. Regina Gerlecka wywalczyła tytuł wicemistrzyni świata ustępując tylko Verze Menchik.

Monika prowadziła w turnieju przez większą jego część, ale porażka z Wiktorią Cmilyte na dwie rundy przed końcem, z którą notabene wygrała w Bundeslidze dwa tygodnie przed ME, zmusiły ją do ciężkiej walki o podium. Na szczęście nasza zawodniczka pokazała na finiszu najwyższą klasę i w barażach o brązowy medal zdołała wyeliminować dwie groźne konkurentki: Jelenę Dembo i Marie Sebag.

O ile wielki sukces Moniki Soćko jest dla nas powodem do wielkiej radości, o tyle występ pozostałych reprezentantów nie napawa optymizmem. Dobrze spisali się jeszcze tylko Iweta Rajlich oraz Bartosz Soćko, którzy awansowali do kolejnych edycji Mistrzostw Świata i Pucharu Świata odpowiednio. Bliscy awansu byli jeszcze Jolanta Zawadzka oraz Bartłomiej Macieja, ale ich porażki w ostatniej rundzie przekreśliły te szanse. Pozostali zawodnicy muszą spojrzeć prawdzie w oczy – lokaty bardzo odległe, a styl partii pozostawiający wiele do życzenia. Wygląda na to, że sporo naszych zawodników z kadry narodowej spoczęła na laurach i zajmuje się „odcinaniem” kuponów. Zdumiewająco słabo wypadł mistrz Polski Mateusz Bartel, który nie rozegrał nawet żadnej partii z przeciwnikiem o rankingu powyżej 2500. Dużo lepiej wystąpił natomiast Dariusz Świercz, nasz 16-letni arcymistrz, który rozegrał aż siedem partii z zawodnikami z rankingiem ponad 2600 uzyskując z nimi 3 punkty, co należy uznać za wynik wielce obiecujący. (pm)


Na pytanie, jakimi zaletami charakteryzuje się Monika Soćko, Bartosz Soćko, jej mąż i trener odpowiedział:

– Z całą pewnością Monika jako szachistka jest bardzo uparta i pracowita. Jej przewagą jest doskonałe przygotowanie kondycyjne, co oznacza gotowość do dłuższego wysiłku. Oprócz tego, co jest szczególnie ważne, bardzo szybko się uczy. (wp)

Indywidualne ME Kobiet 2010

1. GM Pia Cramling (Szwecja) – 9 pkt. z 11

2. IM Wiktoria Cmilyte (Litwa) – 8,5

3. GM Monika Soćko – 8,0 (awans do MŚ’2012)

...

14. IM Iweta Rajlich – 7,5 (awans do MŚ’2012)

18. WGM Jolanta Zawadzka – 7,0

61. WGM Marta Przeździecka – 6,0

62. WGM Joanna Majdan – 6,0

75. WGM Beata Kądziołka – 5,5

78. WIM Joanna Worek – 5,5

89. WIM Katarzyna Toma – 5,5

95. IM Joanna Dworakowska – 5,0

 

Indywidualne ME 2010

1. GM Jan Nepomniaszczyj (Rosja) – 9,0 pkt. z 11

2. FM Baadur Dżobawa (Gruzja) – 8,5

3. FM Artiom Timofiejew (Rosja) - 8,5

...

28. GM Bartosz Soćko – 7,5

57. GM Bartłomiej Macieja – 7,0

68. GM Grzegorz Gajewski – 7,0

130. GM Michał Krasenkow – 6,0

140. GM Jacek Gdański – 6,0

144. GM Dariusz Świercz – 6,0

226. GM Mateusz Bartel – 5,5

265. FM Marcel Kanarek – 5,0


Szczegołówe wyniki: 
Oficjalna strona ME

[powrót]

Monika Soćko i Mateusz Bartel mistrzami Polski w szachach

W Mistrzostwach Polski, które odbyły się w Warszawie w dniach 9-17 stycznia 2010 r., w konkurencji kobiet zwyciężyła Moniko Soćko (KSz HetMaN Szopienice Katowice) przed Iwetą Rajlich i Jolantą Zawadzką (obie KSz Polonia Wrocław).


Od lewej: Joanna Makowiecka, członek Zarządu Budimeksu, głównego sponsora mistrzostw, Iweta Rajlich, Monika Soćko i Jolanta Zawadzka.

W konkurencji mężczyzn zwyciężył Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław) przed Radosławem Wojtaszkiem (MTS Kwidzyn) i, co było dużą niespodzianką, Jackiem Gdańskim (KSz HetMaN Szopienice Katowice).


 

Od lewej: Radosław Wojtaszek, Tomasz Treider, wiceprezes ENEA SA, głównego sponsora mistrzostw, Mateusz Bartel, Jacek Gdański.

Szczegółowe wyniki na stronie MP 2010.


Pomimo nowej formuły IMP Kobiet i Mężczyzn, dopuszczającej oprócz całej krajowej czołówki także najzdolniejszą młodzież, żaden kataklizm nie nastąpił. Wśród kobiet medale wywalczyły najlepsze szachistki w kraju. Zaskakująco daleko uplasowała się Joanna Dworakowska, bo dopiero na 10. pozycji. Dobrze wypadła Klaudia Kulon, choć jedna jaskółka wiosny nie czyni. Aby nawiązać równorzędna rywalizację z Moniką Soćko, Iwetą Radziewicz czy Jolą Zawadzką, szachistka z Koszalina musi jeszcze bardzo dużo pracować.

Wśród mężczyzn przez dłuższą część turnieju prowadził Radosław Wojtaszek, ale trzy remisy na półmetku oraz porażka w przedostatniej rundzie z Bartoszem Soćko pozbawiły go złotego medalu. Wyprzedził go Mateusz Bartel, natomiast na miejscu trzecim znalazł się Jacek Gdański, były wicemistrz świata juniorów do 20 lat, ale od dawna nie występujący w imprezach rangi mistrzowskiej. Gwiazdy młodego pokolenia – Dariusz Świercz i Kacper Piorun – radzili sobie w turnieju całkiem dobrze, bo zakończyli go na miejscach 10. i 11. odpowiednio. Kacper, gdyby wygrał ostatnią partię, zdobyłby medal! Debiutujący w MP Kamil Dragun, mistrz Europy i wicemistrz świata do lat 14, na pewno nie miał łatwego życia, ale z pewnością takie doświadczenie szybko zaprocentuje. (pm)


[powrót]

MP do 16 i 18 lat
Mistrzami Polski do 18 lat zostali Klaudia Kulon (AKSz Hetman - Polityka Koszalińska Koszalin) i Marcin Sieciechowicz (UMKS Na pięterku Poznań).Mistrzami Polski do 16 lat zostali Aleksandra Zmarzły (ASSz Miedź Legnica) i Marcin Krzyżanowski (MKS Polonia Warszawa).


Zawody odbyły się w Karpaczu w dniach 6-14 kwietnia 2010 r. Na zdjęciu powyżej Marcin siedzi po lewej stronie szachownicy.

MP juniorek do 18 lat

1. Klaudia Kulon (AKSz Hetman - Polityka Koszalińska Koszalin) - 9 pkt. z 11
2. Anna Warakomska (KSz Javena Hańcza Suwałki) - 8,5 pkt.
3. Kinga Zakościelna (AKSz Hetman - Polityka Koszalińska Koszalin) - 8,5 pkt.
Szczegółowe wyniki

MP juniorów do 18 lat


1. Marcin Sieciechowicz (UMKS Na pięterku Poznań) - 8,5 pkt. z 11
2. Mateusz Kołosowski (KSz Piątka Skierniewice) - 8 pkt.
3. Michał Janczarski (MKS Polonia Warszawa) - 7,5 pkt.
Szczegółowe wyniki

MP juniorek do 16 lat

1. Aleksandra Zmarzły (ASSz Miedź Legnica) - 8,5 pkt. z 11
2. Luiza Tomaszewska (JKSz MCKiS Jaworzno) - 8,5 pkt.
3. Klaudia Wiśniowska (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) - 8,0 pkt.
Szczegółowe wyniki

MP juniorów do 16 lat

1. Marcin Krzyżanowski (MKS Polonia Warszawa) - 8,5 pkt. z 11
2. Kamil Dragun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) - 8,5 pkt.
3. Paweł Weichhold (AKSz Hetman - Polityka Koszalińska Koszalin) - 7,5 pkt.
Szczegółowe wyniki

[powrót]

MP do 12 lat i Puchar Polski do 10 lat
Mistrzami Polski do 12 lat zostali Mariola Woźniak (KKSz Kraków) i Filip Delekta (KSz Stilon Gorzów Wlkp.).
 


Puchar Polski do 10 lat zdobyli Oliwia Kiołbasa (LKS Augustiovia Augustów) i Kacper Grela (KSz Polonia Wrocław).


Zawody odbyły się w Wiśle w dniach 19-28 marca 2010 r. Na zdjęciu powyżej Oliwia siedzi po prawej stronie szachownicy.
Puchar Polski Juniorek do 10 lat

1. Oliwia Kiołbasa (LKS Augustiovia Augustów) - 9 pkt. z 11
2. Agata Stebel (UKS Ognisko Rydułtowy) - 9 pkt.
3. Pola Parol (MTSz Mińsk Mazowiecki) - 8,5 pkt.
Pełne wyniki

Puchar Polski Juniorów do 10 lat

1. Kacper Grela (KSz Polonia Wrocław) - 9 pkt. z 11
2. Kamil Kozioł (MKSz Rybnik) - 8,5 pkt.
3. Kacper Bilczewski (UKS Ognisko Rydułtowy) - 8,5 pkt.
Pełne wyniki

Mistrzostwa Polski Juniorów do 12 lat

1. Mariola Woźniak (KKSz Kraków) - 10 pkt. z 11
2. Agnieszka Dmochowska (MUKS MDK Śródmieście Wrocław) - 8,5 pkt
3. Veronika Gazikova (KSz Silesia Racibórz) - 8 pkt.
Pełne wyniki

Mistrzostwa Polski Juniorów do 12 lat

1. Filip Delekta (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) - 8,5 pkt. z 11
2. Piotr Śnihur (UKS Smecz Konin) - 8 pkt
3. Piotr Karpacz (UKSz Pałac Młodzieży Katowice) - 7,5 pkt.
Pełne wyniki


[powrót]


Nowi arcymistrzowie i mistrzowie międzynarodowiFIDE przyznało tytuły międzynarodowe następującym polskim szachistom:
- tytuł arcymistrzyni:
Karinie Szczepkowskiej-Horowskiej (na zdjęciu)
-
tytuł arcymistrza: Rafałowi Antoniewskiemu (pod warunkiem dostarczenia wymaganych dokumentów)
-
tytuł mistrza międzynarodowego: Marcinowi Sieciechowiczowi i Marcinowi Krzyżanowskiemu (w przypadku tego drugiego pod warunkiem uzyskania rankingu co najmniej 2400)
- tytuł sędziego klasy międzynarodowej (IA):
Zbigniewowi Pydzie


Z Kariną Szczepkowską-Horowską, świeżo upieczoną arcymistrzynią, rozmawia Wojciech Przybylski

Jakie warunki, Twoim zdaniem, należy spełnić, by odnosić sukcesy w szachach?


– Przede wszystkim bardzo ważna jest wiara w siebie. Staram się uzmysłowić sobie, że zawsze jestem zdolna osiągnąć to, czego chcę. Według mnie, wiara w swoje możliwości zwiększa szansę na sukces, niezależnie od wyznaczonych celów. Planowanie zadań do wykonania jest również krokiem w stronę sukcesu. Nie mniej ważna jest wytrwałość. Na pewno sukces nie mógłby zostać osiągnięty, gdyby nie odpowiednie przygotowanie, zarówno szachowe, jak i fizyczne. Końcowym warunkiem jest koncentracja. Podczas turniejów zwracam uwagę, by koncentrować się tylko i wyłącznie na najbliższej partii.


Uzyskałaś najwyższy kobiecy szachowy tytuł. Jaki jest Twój następny cel sportowy?


– Jakiś czas temu obiecałam sobie, że zrobię tyle ile mogę, aby osiągnąć ranking 2400. Nie jest to łatwe, gdyż dużo czasu pochłaniają studia, ale w końcu udało mi się zmobilizować do domowego treningu i mam nadzieję, że owoce tej pracy już niedługo będą widoczne.


Ile czasu w ciągu dnia poświęcasz na trening szachowy?


– Szczerze mówiąc , nie do końca jest tak, jak sobie postanowiłam. Teoretycznie staram się przeznaczać na szachy 2 godziny dziennie, ale zdarza się tak, że czas w tygodniu zbyt szybko ucieka i zaległości trzeba nadrobić w weekend. Bardzo dużo czasu zajmują mi studia dzienne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Najbardziej czasochłonne są dojazdy, dlatego w każdej wolnej chwili, np. jadąc pociągiem, staram się rozwiązywać zadania.


A jakie są Twoje zainteresowania pozaszachowe?


– Oprócz męża nie ma nic ważniejszego od szachów. Zimą uwielbiam jazdę na nartach, a latem na rowerze. W wolnych chwilach, razem z mężem, wybieramy basen. Interesuję się muzyką, bardzo też lubię podróże. Czasu jest naprawdę mało, gdyż dodatkowo prowadzę własną działalność gospodarczą. Nie mam czasu na leniuchowanie!


[powrót]


Capelle la Grande: sukcesy Polaków

Do bardzo udanych należy uznać występ polskiej reprezentacji na turnieju Cappelle la Grande, który odbył się w dniach 13-20 luty 2010 r. Świetne wyniki osiągnęli arcymistrzowie Marcin Dziuba (9. miejsce i uzyskany ranking 2686) oraz Grzegorz Gajewski (14. miejsce i 2678).


Na zdjęciu: Marcin Dziuba i Grzegorz Gajewski


Najbardziej cieszy jednak świetny występ naszej młodzieży – Kamil Dragun, Marcin Sieciechowicz i Marcin Krzyżanowski uzyskali normy na mistrza międzynarodowego.


1. GM Yaroslav Zherebukh (Ukraina) - 7,5 pkt (2734)
...
9. GM M. Dziuba – 7 pkt. (2686)

14. GM G. Gajewski – 6,5 (2678)

23. GM M. Olszewski – 6,5 (2566)

24. IM J. Tomczak – 6,5 (2533)

43. FM K. Dragun – 6 (2550)

54. FM M. Sieciechowicz – 6 (2550)

69. FM M. Krzyżanowski – 6 (2445)

126. P. Mickiewicz – 5,5 (2341)

152. WFM K. Kulon – 5,5 (2190)

169. FM Z. Strzemiecki – 5 (2343)

180. FM M. Kanarek – 5 (2327)

Szczegółowe wyniki na
oficjalnej stronie turnieju.


[powrót]

Świercz - Mowsesjan: 0,5:3,5 w szachach klasycznych, 2:2 w szachach szybkich

Zorganizowany pod koniec lutego 2010 r. we Wrocławiu mecz pomiędzy Dariuszem Świerczem (2488), a Sergiejem Mowsesianem (2708) w szachach klasycznych zakończył się zdecydowanym zwycięstwem Słowaka 3,5:0,5. Najmłodszy polski arcymistrz dużo lepiej spisał się w pojedynku rozgrywanym tempem przyśpieszonym remisując 2:2.

 

Na zdjęciu: Sergiej Mowsesian i Dariusz Świercz.


Mecz został zorganizowany w ramach dwuletniego programu szkoleniowego dla Dariusza Świercza, opracowanego przez PZSzach i klub Polonia Wrocław przy współudziale rodziców zawodnika. Zapisy wszystkich partii na stronie Polonii Wrocław.

ŚWIERSZ - MOWSESJAN
4 partia meczu w szachach szybkich
Wrocław, luty'2010

 
 
27. ?

ŚWIERCZ - MOWSESJAN
4 partia meczu w szachach szybkich
Wrocław, luty'2010

 
27.Wd6!


Prawidłowa ofiara figury. Nagle nad czarnym królem zawisły czarne chmury.

27…ed3 28.Hd3 Hf7 29.We7! He7 30.Sf5 c4 31.Hc2 Hg5 32.Sg7+I

Okazuje się, że czarne nie mogą odbić skoczka.

32…Kg8 33.Wg6 Hd5 34.Sf5+ Kh7 35.Wh6+ Kg8 36.Se7+ 1-0.


W szachach klasycznych w przekonywującym stylu zwyciężył Movsesian - 3,5:0,5. Powstały realne obawy, że rezultat w szachach szybkich będzie podobny, co mogłoby negatywnie wpłynąć na pewność gry Darka w rozpoczynających się niedługo potem Mistrzostwach Europy. Scenariusz był jednak inny! Druga część meczu zakończyła się bojowym remisem 2:2, przy czym we wszystkich partiach wygrały białe.

Poniżej krótki wywiad, jakiego udzielił Dariusz Świercz Wojciechowi Przybylskiemu niedługo po zakończeniu meczu:

– Jak oceniasz swój dorobek punktowy w 8-partiowym meczu z am. Sergeiem Movsesianem?
– Uważam, że ogólny wynik nie jest zły. W końcu rezultat 5,5:2,5 z zawodnikiem o rankingu powyżej 2700 można uznać za pewien sukces. Jednak jeśliby oddzielić partie klasyczne od szybkich, to widać jednak dużą rozbieżność. Powiem tak: wynik w klasycznych nie za bardzo mnie satysfakcjonuje, a z wyniku w szybkich jestem zadowolony.

– Z której z rozegranych partii jesteś najbardziej zadowolony, a która najwięcej Cię nauczyła?
– Najbardziej jestem zadowolony z ostatniej partii w szachach szybkich. Przeprowadziłem dobrą kombinację i Movsesian nie miał nic do powiedzenia. Najwięcej nauczyła mnie natomiast druga partia w szachach klasycznych, gdzie Movsesian powoli mnie punktował to na jednym skrzydle, to w centrum. No i w końcu ja niepotrzebnie się szarpnąłem (36. a4?) otwierając skrzydło hetmańskie, co spowodowało pełną dominację przeciwnika na szachownicy. Ogólnie rzecz biorąc, to najwięcej dała mi wspólna szczegółowa analiza każdej rozegranej partii.

– Jak określiłbyś styl gry S.Movsesiana? Jakie pozycje wg Ciebie gra on najlepiej?
– Sergei Movsesian jest bardzo wszechstronny. Bardzo dobrze gra pozycyjnie, a także świetnie potrafi atakować i się bronić. Fenomenalnie widzi uderzenia taktyczne, motywy i kombinacje. Zdarzają mu się przeoczenia, ale to przytrafia się każdemu zawodnikowi. Trudno jest mi określić w czym jest on najlepszy, choć wydaje mi się, że mimo wszystko lepiej gra strategiczne pozycje.

– Kto Ci pomagał w przygotowaniach przed meczem oraz jak wyglądało Twoje przygotowanie w trakcie meczu?
– Do meczu przygotowywałem się z moim trenerem Arturem Jakubcem oraz samodzielnie. Planowaliśmy mój repertuar debiutowy. W trakcie meczu przed każdą partią przypominałem sobie warianty oraz starałem się nie przemęczać. Wolałem iść na spacer na piękny wrocławski rynek, niż siedzieć w pokoju przed komputerem i powtarzać cały czas warianty.


[powrót]


Wyniki i kadra solverowców na 2010 r.

II Puchar Świata (6-7.02.10, Moskwa)

1. GM Piotr Murdzia - 86,5 (na 120)

2. GM Georgy Jevseev (RUS) - 80,5

3. IM Aleksandr Bulavka (BLR) – 76,75

 

Międzynarodowe Mistrzostwa Wielkiej Brytanii (20.02.10, Oakham)

1. GM Jonathan Mestel, (GBR) - 57,75 (na 65 możliwych)

2. IM David Friedgood (GBR) - 56,75

3. GM Piotr Murdzia (POL) – 55.


Międzynarodowe Mistrzostwa Polski (6-7.03.10, Łowicz):

 

1. GM Piotr Murdzia (POL) – 85,3 (na 90 możliwych)

2. IM Michal Dragoun (CZE) – 67

3. FM Kacper Piorun (POL) – 66

 

4. IM Bogusz Piliczewski (POL) – 61,5

8. Aleksander Miśta (POL) – 56

17. FM Piotr Górski (POL) – 41,3

Kadra narodowa na 2010 r.

1. Piotr Murdzia

2. Kacper Piorun

3. Piotr Górski

4. Bogusz Piliczewski


W II Pucharze Świata, który zdecydowanie wygrał aktualny mistrz świata Piotr Murdzia, jego głównym konkurentem był Rosjanin Georgy Jevseev, wielokrotny mistrz świata. Obaj od wielu już lat toczą ze sobą zażartą walkę o prymat wśród solverowców. To pierwsze zwycięstwo Polaka w Rosji, bo jak dotąd górą był zawsze Jevseev.

 

W Międzynarodowych Mistrzostwa Wielkiej Brytanii Piotr Murdzia nie trafił z formą i musiał uznać wyższość dwóch niżej notowanych zawodników. W zawodach nie uczestniczył GM John Nunn, który w ostatniej chwili zrezygnował z udziału z powodu choroby.

 

Z kolei w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski mistrz świata zdeklasował swoich rywali, ale walka o dwa kolejne miejsca na podium, zarówno w klasyfikacji Polaków, jak i ogólnej, trwała do samego końca. Kacper Piorun potwierdził wielkie predyspozycje do solvingu. Niepokojąco słabo wypadł Piotr Górski, od którego można oczekiwać zdecydowanie  lepszego wyniku. Godnym odnotowania jest udział arcymistrza gry praktycznej Aleksandra Miśty, który wyśmienicie debiutował w turnieju rozwiązywania zadań.

 

Mistrzostwa Europy odbędą się w dniach 10-11.04.10 w Sunningdale (Wielka Brytania). Polacy, którzy są obrońcami złotego medalu sprzed roku, wystąpią w następującym składzie: Piotr Murdzia, Piotr Górski, Kacper Piorun oraz Bogusz Piliczewski. (pm)


[powrót]


Zmiany, zmiany...

Z końcem lutego 2010 r. zakończyła się zapowiadana wcześniej reorganizacja Biura PZSzach.
Nowym Dyrektorem Biura został Wojciech Gryciuk (od 1 marca 2010 r.),
Szefem Wyszkolenia – Piotr Murdzia (od 1 października 2009 r.),
Specjalistą ds. Organizacji – Dorota Rzepecka (od 1 lutego 2010 r.),
a Specjalistą ds. Promocji – Wojciech Przybylski (od 1 lutego 2010 r.).
Pracująca od 11 lat w PZSzach Barbara Szenborn-Dańczak awansowała na stanowisko Głównej Księgowej.


Biuro PZSzach – kto jest kim


WOJCIECH GRYCIUK

Dyrektor Biura

Z wykształcenia informatyk po Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Dotychczas pracował jako dziennikarz komputerowy, m.in. w wydawnictwach IDG Poland oraz Migut Media. Przez 3 lata był redaktorem naczelnym tygodnika komputerowego “Teleinfo”.

Wyczynowo grał w szachy w latach 70. i 80. poprzedniego wieku. Ma tytuł kandydata na mistrza (najwyższe ELO w historii – 2265). Największy sukces – 6. miejsce w MP w szachach szybkich w 1990 r. Jest trenerem II klasy. W latach 1986-88 był trenerem kadry narodowej juniorek. Jego wychowanką jest dwukrotna mistrzyni świata juniorek – Krystyna Dąbrowska.

W biurze PZSzach odpowiada m.in. za realizację strategii Związku, współpracę z polskimi i międzynarodowymi władzami sportowymi, a także Wojewódzkimi Związkami Szachowymi oraz za podejmowanie inicjatyw na rzecz popularyzacji szachów.


PIOTR MURDZIA
Szef Wyszkolenia

Ukończył studia na Uniwersytecie Gdańskim na Wydziale Filologiczno-Historycznym (filologia rosyjska).

Do dziś gra wyczynowo w szachy, jest też instruktorem szachowym. W grze praktycznej ma tytuł mistrza międzynarodowego (3 normy na GM) z rankingiem 2485, a do tego jest pięciokrotnym mistrzem świata i trzykrotnym mistrzem Europy w solvingu.

W biurze PZSzach zajmuje się: przygotowywaniem planów i programów szkolenia zawodników oraz kadry trenersko-instruktorskiej, opracowywaniem planów przygotowań i startów zawodników kadry, prowadzeniem dokumentacji szkoleniowej oraz sprawozdawczej, a także organizowaniem zgrupowań kadry oraz konsultacji.

DOROTA RZEPECKA
Specjalista ds. Organizacji

Ukończyła studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Poprzednio pracowała jako kierownik biura w wydawnictwie Hachette Polska.

W szachach ma kat. I++, jest też sędzią szachowym.

W biurze zajmuje się m.in. organizacją wyjazdów zagranicznych reprezentacji Polski, konkursów przydzielania imprez, prowadzeniem ewidencji, aktualizacją centralnego rejestru oraz nadzorem nad zadaniami zleconymi z kalendarza PZSzach.


WOJCIECH PRZYBYLSKI
Specjalista ds. Promocji i Marketingu

Ukończył Wydział Zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, studiował też stosunki międzynarodowe i zarządzanie w The State University of Management w Moskwie oraz w Anadolu University w Eskisehir (Turcja). Współpracował z Ambasadą RP w Moskwie oraz z Flamandzką Agencją Inwestycji i Handlu w Poznaniu. W szachach jest Mistrzem FIDE (ELO – 2326).

W biurze PZSzach odpowiada m.in. za promocję wizerunku PZSzach oraz za kreowanie i sprzedaż produktów komercyjnych.

BARBARA SZENBORN-DAŃCZAK
Główna Księgowa

Jest pracownikiem Biura PZSzach z najdłuższym stażem. Nie jest szachistką, ale mimo to zna na pamięć nazwy wszystkich klubów szachowych w Polsce! Poprzednio zatrudniona jako samodzielna księgowa, ostatnio awansowała na stanowisko Głównej Księgowej.

W biurze PZSzach odpowiada za finanse.


[powrót]


Branżowe Mistrzostwa Polski 2010
PZSzach podjął działania mające na celu opracowanie kalendarza Branżowych Mistrzostw Polski w Szachach na 2010 rok. W załączeniu wykaz imprez zgłoszonych przez organizatorów.


19-21 marzec
XIV Szachowe Mistrzostwa Polski Honorowych Dawców Krwi PCK (Łysomice)

21-25 kwiecień
IX Szachowe Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych (Głuchołazy)

5-10 lipiec
IX Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa (Drohiczyn)

[powrót]

NEWSLETTER POLSKIEGO ZWIĄZKU SZACHOWEGO. Ukazuje się od 2010 r. Co dwa miesiące najświeższe informacje dotyczące szachów i środowiska szachowego. Pisz do nas na adres: biuro@pzszach.org.pl
Aktualnie online 2 gości